Aj reklama potrebuje

Ako robiť „dobrú“ reklamu vás nikto nenaučí. Cvičíte sa praxou a inšpirovať sa môžete dlhoročne osvedčenými metódami. Nezabudnite však, že všetkého veľa škodí. Ako sa dá v oblasti reklamy „kúsok“ prestreliť vám ukážu reklamy, ktoré museli byť z očí publika stiahnuté…

Reklamy

Stručný výber reklám, ktoré britská Advertising Standards Authority (ASA) stiahla z obehu uverejnil tiež The Telegraph na jeseň minulého roka. Aj my vám prinášame výber toho „najlepšieho“ čo kedy reklamné agentúry vytvorili.

1

Plagát pre Generáciu Z, Apokalypsa – „Živá skúsenosť zombieho” bol zakázaný v priestoroch londýnskeho metra ihneď po tom, čo britská ASA dostala dve sťažnosti. Plagát vplýval strašidelne a stiesňujúco, najmä na mladú generáciu návštevníkov metra. Nebola to však ani prvá ani posledná reklama, ktorá musela byť z priestorov londýnskeho metra odstránená.

2

Kampaň Saint Laurent na jar – leto 2015 bola považovaná za nezodpovednú kvôli nezdravo chudej, mladistvej modelke. Reklamný vizuál sa objavil v magazíne ELLE UK a následne bol ASA zakázaný. BBC dokonca uverejnila článok, kde celú kauzu analyzovala. (Viac sa dočítate tu: http://www.bbc.com/news/uk-32987228). Ako uvádza BBC rozhodnutie ASA bolo reakciou na počet hospitalizácií teenagerov s poruchami príjmu potravy v UK. Prípady prejavov choroby ako anorexia či bulímia sa totiž v posledných troch rokoch na ostrovoch takmer zdvojnásobili.
Francúzsko dokonca schválilo zákon o zákaze „príliš vychudnutých“ modeliek na prehliadkových mólach.

3

Kontroverzné

New Adventure Travel – „Nové dobrodružné cestovanie“ bolo kritizované po inzerovaní reklamy polo odetých mužov a žien, ktorých zahaľujú heslá ako „Ride me all day for £3“. Reklama bola vzhľadom na obsah komunikácie odstránená už do 24 hodín.

4

The Newspaper Marketing Agency – „Novinová marketingová agentúra“ uviedla reklamu Killer Heels – „Zabíjajúce opätky“, ktorá bola ASA stiahnutá z dôvodu, že na asociáciu pôsobila násilne.

5

Táto reklama porovnáva Tonyho Blaira k Hitlerovi a „prekvapivo“ taktiež spustila vlnu sťažností. No2ID sa vyjadrili, že reklamná kampaň nebola realizovaná s cieľom porovnávať Blaira s Hitlerom na základe ich osobností, jej hlavnou myšlienkou bolo poukázať na ich politiku.

6

Táto reklama z MTV Brazília vyobrazuje 11. september. Reklama bola v USA zakázaná najmä pre svoju necitlivosť a tvrdosť, spojenú s najsmutnejším dňom americkej histórie. Text vedľa veže znie: „2863 mŕtvych“. Ďalej sa píše: „Na svete je 630 miliónov ľudí bez domova. Svet sa spojil proti terorizmu. Mal by urobiť to isté proti chudobe.”

7

Plagát spoločnosti Nicofresh vyobrazujúci e-cigarety bol tiež zakázaný britskou ASA. Štyria z reagujúcich považovali za spoločensky neprijateľné vyobraziť vzťah medzi staršou ženou a mladším mužom.

8

Niektorí ľudia sa na reklamu Phones4u sťažovali, pretože načasovanie tlače reklamných podkladov bol tesne pred Veľkou nocou, t. j. v čase najväčších kresťanských sviatkov. ASA túto reklamu vyhodnotila ako neúctivú. Phones4u následne poslali osobité ospravedlnenie všetkým, ktorí sa sťažovali a stiahli inzerát z trhu.

9

Slogan znie: In the UK illegally? – „Nelegálne vo Veľkej Británií?“. Reklama bola ASA stiahnutá, pretože bola zavádzajúca a neobsahovala presné štatistiky (106 arrests last week – „106 zatknutí minulý týždeň“). Putovná reklama dosiahla obrovskú spätnú väzbu, až 224 sťažností.

Aj veľké spoločnosti sa vedia pomýliť a s cieľom zaujať siahajú po rôznych nápadoch. Hranica medzi „dobrou“ a „zlou“ reklamou je tenká, niektoré prejdú naozaj o vlások. Reklama je umenie, ktoré kopíruje trendy a aktuálne situácie, aj ona potrebuje dýchať.