Žijeme na planéte plánovačov. Improvizácia bola degradovaná a odsunutá na vedľajšiu koľaj. Patríte medzi ľudí čo všetko plánujú, alebo radšej neplánujete a žijete zo dňa na deň. Aj v agentúrnej práci sa všetko vždy vopred precízne plánuje. Až do momentu, kým sa všetko nezmení…
Väčšina z nás pracujúcich plánuje všetko. Plánujeme radi. Plánujeme prečo a kde sa stretneme, s kým a čo budeme robiť na chate, na oslave, v práci. Plánujeme dovolenky, kariéru, zakladanie rodiny, uvažujeme o počte detí a čo budeme robiť na dôchodku. Plánujeme zdravší životný štýl, mať lepšiu kondíciu. Uvažujeme ako dosiahneme svoje vysnívané ciele a dokonca si robíme zoznamy, grafy, tabuľky. Na všetko v našom živote si pripravujeme plán. Až kým sa stane niečo neočakávané. Nejaké prekvapenie, ktoré sme neplánovali. Príde tajne a prekazí nám sled našich budúcich plánov, cieľov a vízií. Privedie nás na neznámu cestu, ktorou sme nechceli ísť. Čo teraz? Na to by nám vedeli odpovedať tí, ktorí neplánujú.
Neplánujeme nič.
Neočakávame nič. Dané situácie riešime, až keď nastanú. Sme otvorení, voľní a zároveň flexibilní. Pre tých, ktorí veria, že majú svoj život pevne v rukách, je tento pohľad na život nepochopiteľný. Viete si predstaviť na chvíľu, aké je nemať plány. Žiť, práve tu a teraz. Nech k nám príde všetko samo a nemyslieť na budúcnosť. Keď niečo nevyšlo, nevadí aj tak sme to neplánovali. Toto je kvázi nemožné. Pretože každý človek rozmýšľa nad tým čo bude zajtra, čo bude ďalej v jeho živote. Všetci máme v hlave predstavu a posúvame sa životom, niekedy aj nevedome, tým správnym smerom. Prekvapenia a životné nástrahy prichádzajú samy a vzpierať sa proti nim nás neposúva ďalej. To znamená, že sa musíme naučiť s nimi zaobchádzať a reagovať rýchlo, aby nás nevyviedli z rovnováhy. Takže žiadne starosti, je to niečo dobré.
Dobrá príprava.
Nie len pri hektike všedného dňa u nás v PR agentúre potrebujeme dokonalú prípravu. Na čo nám je teda dobrá príprava „dobrá“? Poďme si predstaviť, že máme sedenie s klientom, ktorému prezentujeme svoj projekt. K tomu potrebujeme svoj notebook, ktorý momentálne protestuje. Všetko čo sme si pripravili a pekne spracovali je vo vnútri. Dobre, ostaneme pokojní a nespanikárime. Vieme improvizovať, samozrejme pokiaľ sme sa na to dobre pripravili. Niekedy pomôže povedať nejaký žart, ktorí situáciu uvoľní. Pohľadáme alternatívu, zoberieme papier, pero a všetko čo sa nám zíde. Ak sme mali dobrú prípravu čísla, fakty a danú problematiku máme v hlave. Vtedy je improvizovaná prezentácia úspešná. O čo sa lepšie pripravíme, o to menej musíme neskôr improvizovať. Improvizácia pochádza zo slova “improvizmus”, čo znamená nepredpokladané. Možno sa dané situácie nedajú predpokladať, ale vieme ich vziať do úvahy. To je ešte náročnejšie, ako niečo naplánovať. Preto sa snažme vytvárať si v hlave len tie najlepšie scenáre.
Sebaistota je pri improvizácii kráľovská disciplína. Vďaka nej je možné všetko.
Ak musíme improvizovať, žiadne potenie, žiadne vrásky. Preč s neistotou. Sebavedomé vystupovanie je rozhodujúce. Stáť vyrovnane, hlavu hore a hlavne s úsmevom na tvári. Pokojná gestikulácia a mimika ovplyvňujú pocity. Z toho vyplýva, že ak sa tvárite sebavedomo, tak sa na takého aj zmeníte. Improvizácia sa dá trénovať. Nerobte vždy veci, tak ako ste zvyknutý. Robte vo svojom živote zmeny, prerušte svoje návyky. Vychutnávajte si prítomný okamih. Z času na čas urobte niečo bláznivé a spontánne. Rozhodujte sa podľa intuície. Aj rozpoznanie príležitostí je otázkou cviku. Buďte pozorní, meňte perspektívu pohľadu. Každú situáciu v živote si vytvárame my sami. Vždy sa nájde alternatíva pokiaľ sa budete dobre pozerať a načúvať. Buďte optimisti. Nepredpokladané situácie sú výzvy. Možnosť uvažovať až za roh a precvičiť si improvizáciu. Určite sa nám to bude dariť.